(Redirected from AP-385 "Pleco" Core Gunboat)
| Basic Information | |
| Ship Class | Gunboat |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | The Core Capitals |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 1 / 6 |
| Max Weapon Class | 10 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 142,500 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 245 units |
| Batteries | 430 |
| Nanobots | 280 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 150 m/s |
| Max Turn Speed | 36.57 deg/s |
| Max Thrust Speed | 166 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 211,500 u |
| Power Recharge | 26,110 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 1,020,000 |
| Package Price | 1,072,506 |
The Orca, already an effective vessel, has seen new life on the frontier with the new Pleco revision. Flexible but commercial-grade scanners were replaced with specialized military-spec sensors keyed to the Walker Nebula and unique hazards of the Omicrons, and legally-mandated limiters on the inter-House model were removed to truly let this ship loose against its enemies.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Gunboat Shield
- 2x Gunboat Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Gunboat Forward Gun
- 2x Gunboat Turret - Heavy
- 4x Gunboat Turret - Standard
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 2x Thruster
Purchase Includes
- APC-EG103 Generator ($1)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Scanner ($5)
- Redoubt Gunboat Shield ($30,000)
- Gunboat Thruster ($0)
- Core Gunboat Forward Gun ($22,500)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Durban Station | The Core | Omicron Delta | Nomad Worlds |