| Basic Information | |
| Ship Class | Bomber |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Sirius Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 4 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 18,030 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 180 units |
| Batteries | 90 |
| Nanobots | 90 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 68.75 deg/s |
| Max Thrust Speed | 140 m/s |
| Max Cruise Speed | 510 m/s |
| Power | |
| Power Output | 19,040 u |
| Power Recharge | 1,770 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 41,800 |
| Package Price | 49,776 |
One of the earliest designs conceived by Breton Workshops, the latest iteration of the venerable ES-7 Spatial departs from its predecessors' reliance on heavy ordnance and mine-laying capabilities and focuses instead on providing a stable, well-armed and armored platform for conventional fighter weaponry - when the need arises. For, like its predecessors, the Spatial is first and foremost designed with deep space exploration and long-term sub-FTL travel in mind. The ES-7 is equipped with an array of powerful engines, several redundant life-support systems, and enough living space to comfortably host half a dozen occupants for several years. A truly timeless product, Spatials have long been at the forefront of stellar exploration and are expected to remain a mainstay of Breton's line-up for deep space ventures for decades, if not centuries to come.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Adv. Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 2x Fighter Gun / Heavy Weapon
- 4x Elite Fighter Gun
- 2x Bomber Special Weapon
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- PTE-6 Engine Mk I ($1)
- Citadel Bomber Shield ($7,960)
- Thruster ($10)