| Basic Information | |
| Ship Class | Transport/Special |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Sirius Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 4 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 90,000 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 3,400 units |
| Batteries | 380 |
| Nanobots | 380 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 90 m/s |
| Max Turn Speed | ? deg/s |
| Max Thrust Speed | 100 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 90,000 u |
| Power Recharge | 7,500 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | N/A |
| Package Price | N/A |
Once the mainstay of trade throughout the colonies, these crude and bulky ships make up for their obsolescence with a large array of cargo pods.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 4x Transport Turret
- 1x Thruster
- 1x Transport Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Countermeasure
Purchase Includes
- HN-D6 Long Range Engine Mk I ($28,500)
- Borderworld Freighter Powerplant ($0)
- Advanced Deep Scanner ($3,000)
- Heavy Transport Molecular Shield ($6,000)
Availability
This ship can only be obtained via special methods.