| Basic Information | |
| Ship Class | Freighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | IMG Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 6 |
| Max Weapon Class | 5 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 23,700 |
| Max Shield Class | 7 |
| Cargo Space | 600 units |
| Batteries | 95 |
| Nanobots | 95 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 52.32 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 14,250 u |
| Power Recharge | 1,900 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 60,000 |
| Package Price | 62,726 |
Operating in the deep, heavy asteroid fields of Tau-31 and Tau-23, the IMG often found that the heavier Hegemon class heavy miner lacked the agility required to operate efficiently there. Built from the ground up, the Annapurna is a no-nonsense small mining vessel that can still store a decent amount of ore. However, crew amenities are very basic, and much of the ship is very lightly armored so to not impact maneuverability.
Handling
Hardpoints
- 1x Thruster
- 1x Countermeasure
- 2x Mine
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Light Fighter Gun
- 5x Freighter Turret
- 1x Bomber Shield
- 1x Hyperspace Beacon
Purchase Includes
- CE-Fd Engine Mk I ($1)
- Pirate Freighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Protector Fr. Shield ($2,720)