| Basic Information | |
| Ship Class | Heavy Miner |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Sirius Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 7 |
| Max Weapon Class | 9 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 1,381,250 |
| Max Shield Class | 0 |
| Cargo Space | 5,000 units |
| Batteries | 0 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 40 m/s |
| Max Turn Speed | 9.17 deg/s |
| Max Thrust Speed | 46 m/s |
| Max Cruise Speed | 200 m/s |
| Power | |
| Power Output | 2,000,000 u |
| Power Recharge | 50,000 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 175,000 |
| Package Price | 207,905 |
This ship can be used regardless of cargo capacity limitations of your ID.
The venerable Hegemon has been in service for many decades with only minor changes to the design. Every few years, a new power core gets swapped in, the shield generators get upgraded, and the windows get polished, but otherwise the core elements have stayed the same since 720 AS This is mostly because, until the development of the Annapurna, the Hegemon had no competition, due to its continuing good performance. The ship's sheer bulk makes it difficult to move, but is necessary to house the integrated mineral processing machinery. However, this is usually a worthwhile trade off, since factories will pay a premium for high-purity materials.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 2x Cruiser Turret - Heavy
- 2x Battlecruiser Main Battery
- 3x Battlecruiser Turret - Standard
- 4x Thruster
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Docking Bay
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
Purchase Includes
- Bretonia Destroyer Eng ($0)
- CT-P Capital Ship Thruster ($32,900)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Scanner ($5)