| Basic Information | |
| Ship Class | Bomber |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | The Core Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 17,280 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 80 units |
| Batteries | 86 |
| Nanobots | 86 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 64.46 deg/s |
| Max Thrust Speed | 140 m/s |
| Max Cruise Speed | 510 m/s |
| Power | |
| Power Output | 21,300 u |
| Power Recharge | 1,815 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 70,567 |
| Package Price | 78,543 |
While the original AP series was designed for pirate hunters targeting ramshackle fighters and improvised gunships, the Core face military-grade opposition and demanded a military-grade bomber. The Blacktip is an agile bomber that was designed to be able to withstand or avoid the guns of real warships and respond swiftly to a changing battlefield.
Handling
Hardpoints
- 1x Adv. Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 6x Light Fighter Gun
- 2x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 2x Bomber Special Weapon
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- APC-EB71 Generator ($1)
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Citadel Bomber Shield ($7,960)
- Thruster ($10)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Battleship Bellona | The Core | Omicron Delta | Nomad Worlds |
| Nauru | The Core | Omicron Delta | Nomad Worlds |