| Basic Information | |
| Ship Class | Gunboat |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Bounty Hunters Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 1 / 6 |
| Max Weapon Class | 10 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 142,500 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 245 units |
| Batteries | 430 |
| Nanobots | 280 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 150 m/s |
| Max Turn Speed | 36.57 deg/s |
| Max Thrust Speed | 166 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 211,500 u |
| Power Recharge | 26,110 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 1,020,000 |
| Package Price | 1,072,506 |
The Orca is a more recent development of the Bounty Hunters Guild. Supplementing the ageing "Bottlenose" light gunship model, this gunboat was developed to offer a more flexible weapons platform capable of tackling both anti-fighter and anti-capital duty depending on its loadout. Its overcharged forward cannon helps it punch out more damage than most other ships of the same size. Usually accompanied by a swarm of fighters, the Orca is a force to be reckoned with.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Gunboat Shield
- 2x Gunboat Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Gunboat Forward Gun
- 2x Gunboat Turret - Heavy
- 4x Gunboat Turret - Standard
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 2x Thruster
Purchase Includes
- HN-D4 Engine Mk I ($1)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Scanner ($5)
- Redoubt Gunboat Shield ($30,000)
- Bounty Hunter Gunboat Forward Gun ($22,500)
- Gunboat Thruster ($0)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Sheffield Station | Bounty Hunters Guild | Manchester | Bretonia |
| Deshima Station | Bounty Hunters Guild | Shikoku | Kusari |