| Basic Information | |
| Ship Class | Battlecruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Bretonia Lawful Capitals |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 10 |
| Max Weapon Class | 9 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 705,650 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 1,150 units |
| Batteries | 1,490 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 10.99 deg/s |
| Max Thrust Speed | 84 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 1,350,000 u |
| Power Recharge | 53,750 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 4,425,000 |
| Package Price | 4,650,400 |
As the Gallic invasion continued to push deeper into Bretonia, it became increasingly difficult to spare the resources, time, and manpower to rebuild lost battleships. The Fortitude-class battlecruiser was envisioned as a more cost-effective defense, one that most importantly was far faster to build, with Bretonian shipyards able to build three in the time it would take to replace one battleship.
Like most Bretonian vessels, the Fortitude was not built for speed. It was built to get into position to both dispense and absorb a truly terrifying amount of firepower, a task it succeeds admirably at. But as many pirate raiders have learned, it is not a slow vessel; battlecruisers of this class have been deployed several times for rapid response as a show of force from post-war Bretonia.
Components
- Fire Control
- Hitpoints: 150000
- Armor: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 600000
- Destruction Damage: 75000
- Shield Generator
- Hitpoints: 180000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 540000
- Destruction Damage: 90000
- Top Engine
- Hitpoints: 108000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 324000
- Destruction Damage: 54000
- Bottom Engine
- Hitpoints: 108000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 324000
- Destruction Damage: 54000
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Battlecruiser Main Battery
- 4x Battlecruiser Turret - Heavy
- 5x Battlecruiser Turret - Standard
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 2x Thruster
- 1x Battlecruiser Shield
- 1x Powercore Distributor
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Hyperspace Navigator
- 2x Docking Bay
Purchase Includes
- ($0)
- CT-P Capital Ship Thruster ($32,900)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Battlecruiser Power Distributor ($82,500)
- Advanced Deep Scanner ($10,000)
- Battlecruiser Graviton Shield ($100,000)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Portsmouth Shipyard | Bretonia Mining & Manufacturing | Cambridge | Bretonia |
| Battleship Harlow | Bretonia Armed Forces | Leeds VR | Unknown |