| Basic Information | |
| Ship Class | Gunboat |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Bretonia Lawful Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 7 |
| Max Weapon Class | 10 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 150,000 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 260 units |
| Batteries | 450 |
| Nanobots | 295 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 150 m/s |
| Max Turn Speed | 36.31 deg/s |
| Max Thrust Speed | 166 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 252,000 u |
| Power Recharge | 25,125 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 1,170,000 |
| Package Price | 1,225,006 |
Built in large numbers by the Royal Bretonia Navy, this class serves as a reliable sentry force as well as an effective method of mass deployment.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 2x Gunboat Forward Gun
- 1x Gunboat Turret - Heavy
- 4x Gunboat Turret - Standard
- 1x Gunboat Shield
- 2x Gunboat Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 1x Mine
- 2x Thruster
Purchase Includes
- PTE-11 Engine Mk I ($1)
- Pirate Freighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Bretonia Gunboat Forward Gun ($25,000)
- Sallet Gunboat Shield ($30,000)
- Gunboat Thruster ($0)