| Basic Information | |
| Ship Class | Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Gaian Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 11,470 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 45 units |
| Batteries | 46 |
| Nanobots | 46 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 81.69 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 8,450 u |
| Power Recharge | 1,300 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 14,000 |
| Package Price | 28,603 |
Finding themselves increasingly squeezed by the heavy BAF presence in Leeds, hostile Mollys in Dublin and encroaching Gauls in Orkney, the Gaians locked their best engineers in a room and fed them only bread and water until they produced a new proprietary heavy fighter design. The Chameleon was designed with its main opponent, the Paladin, in mind, and succeeds at besting its agility, although not its armor rating. This suits the Gaian combat style just fine, since they prefer hit and run attacks over direct, sustained assaults.
Handling
Hardpoints
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
- 6x Light Fighter Gun
- 1x Fighter Shield
- 1x Fighter Upgrade Module
- 1x Hyperspace Beacon
Purchase Includes
- PT-HN D9 Engine Mk I ($1)
- Carnot 2A "Cycle" Reactor ($6,000)
- Deep Scanner ($6,000)
- Champion H. F. Shield ($2,602)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Islay Base | Gaians | Edinburgh | Bretonia |
| Skye Base | Gaians | Newcastle | Bretonia |
| Torshavn Space Port | Gaians | Cambridge | Bretonia |
| Sandur Base | Gaians | Tau-31 | Tau Border Worlds |