| Basic Information | |
| Ship Class | Freighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Bretonia Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 4 |
| Max Weapon Class | 5 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 30,900 |
| Max Shield Class | 7 |
| Cargo Space | 650 units |
| Batteries | 124 |
| Nanobots | 124 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 55.29 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 15,000 u |
| Power Recharge | 2,000 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 15,980 |
| Package Price | 18,706 |
Often called "the beast of burden that built Bretonia," it certainly played a significant role in establishing Bretonia as a vital actor in trade and commerce. The cargo capacity and armor are superior to other models available on the market elsewhere, making this a leading choice for tradesmen in Bretonia and abroad.
Handling
Hardpoints
- 1x Bomber Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 2x Mine
- 1x Countermeasure
- 4x Light Fighter Gun
- 4x Freighter Turret
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- PTE-9 Engine Mk I ($1)
- Pirate Freighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Protector Fr. Shield ($2,720)