| Basic Information | |
| Ship Class | Battlecruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | The Core Capitals |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 10 |
| Max Weapon Class | 9 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 644,800 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 950 units |
| Batteries | 1,590 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 11.31 deg/s |
| Max Thrust Speed | 84 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 1,331,250 u |
| Power Recharge | 53,125 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 4,635,000 |
| Package Price | 4,860,400 |
An advanced and heavily-reinforced variant of the Core Destroyer, the Bullhead is used for major combat deployments that involve countering enemy capital ships. This ship's hull can withstand the fire of heavy battleship weaponry, and an advanced energy supply provides for impressive firepower. However, due to its reduced maneuverability, the Battlecruiser can be vulnerable to enemy bombers, and so it rarely takes to the battlefield without its own fighter escort. The Bullhead is considered the deadliest weapon of Core "Acquisition Packs" that prowl the Edge Nebula in search of profitable technology.
Components
- Fire Control
- Hitpoints: 180000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 540000
- Destruction Damage: 90000
- Shield Generator
- Hitpoints: 225000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 675000
- Destruction Damage: 112500
- Engine
- Hitpoints: 252000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 756000
- Destruction Damage: 126000
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Battlecruiser Main Battery
- 4x Battlecruiser Turret - Heavy
- 5x Battlecruiser Turret - Standard
- 1x Battlecruiser Shield
- 1x Powercore Distributor
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Cruise Disruptor
- 2x Thruster
- 1x Countermeasure
- 2x Hyperspace Navigator
- 2x Docking Bay
Purchase Includes
- Bretonia Destroyer Eng ($0)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Battlecruiser Power Distributor ($82,500)
- Advanced Deep Scanner ($10,000)
- Battlecruiser Molecular Shield ($100,000)
- CT-LB Capital Ship Thruster ($32,900)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Durban Station | The Core | Omicron Delta | Nomad Worlds |