| Basic Information | |
| Ship Class | Freighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Corsair Transports |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 4 |
| Max Weapon Class | 5 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 28,300 |
| Max Shield Class | 7 |
| Cargo Space | 600 units |
| Batteries | 113 |
| Nanobots | 113 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 53.54 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 14,250 u |
| Power Recharge | 1,900 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 27,150 |
| Package Price | 29,876 |
As the power and reach of Crete grew, so too did the quantity of loot obtained by their feared raiders. To resolve the issue of transporting these goods, Cretan shipwrights developed the Correo. Capable of keeping pace with raiding Legionnaires, the Correo is a common sight along the Trade Lanes where the Corsairs ply their bloody trade. Despite its expansive cargo capacity, the Correo wields devastating firepower, and in skilled Corsair hands is more than capable of holding its own in even the fiercest of fights.
Handling
Hardpoints
- 1x Bomber Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 4x Light Fighter Gun
- 4x Freighter Turret
- 1x Thruster
- 2x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- HN-D1 Engine Mk I ($1)
- Pirate Freighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Protector Fr. Shield ($2,720)