| Basic Information | |
| Ship Class | Battlecruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Corsairs Ships (Capitals) |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 10 |
| Max Weapon Class | 9 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 730,000 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 1,200 units |
| Batteries | 1,230 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 10.6 deg/s |
| Max Thrust Speed | 84 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 1,406,250 u |
| Power Recharge | 55,625 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 4,875,000 |
| Package Price | 5,100,400 |
The latest byproduct of Corsair ingenuity from Tripoli Shipyard. The heavy Tribunus is the Corsairs' answer to swift conquest, primarily assigned to spearhead mobile raider legions and serve as a forward base of operations far away from Corsair dominion. This battlecruiser's reinforced frame and superior firepower is a result of Corsair engineering - a design philosophy that imbues an equilibrium of fortitude and might onto their ships.
Components
- Fire Control
- Hitpoints: 180000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 540000
- Destruction Damage: 90000
- Shield Generator
- Hitpoints: 300000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 900000
- Destruction Damage: 150000
- Port Engine
- Hitpoints: 144000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 432000
- Destruction Damage: 72000
- Starboard Engine
- Hitpoints: 144000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 432000
- Destruction Damage: 72000
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Battlecruiser Main Battery
- 4x Battlecruiser Turret - Heavy
- 5x Battlecruiser Turret - Standard
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 2x Thruster
- 1x Battlecruiser Shield
- 1x Powercore Distributor
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Hyperspace Navigator
- 2x Docking Bay
Purchase Includes
- Bretonia Destroyer Eng ($0)
- CT-P Capital Ship Thruster ($32,900)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Battlecruiser Power Distributor ($82,500)
- Advanced Deep Scanner ($10,000)
- Battlecruiser Graviton Shield ($100,000)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Tripoli Shipyard | Corsairs | Omicron Gamma | Corsairs |