| Basic Information | |
| Ship Class | Train |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Corsair Transports |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 9 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 89,500 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 4,450 units |
| Batteries | 255 |
| Nanobots | 215 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 90 m/s |
| Max Turn Speed | 15.28 deg/s |
| Max Thrust Speed | 150 m/s |
| Max Cruise Speed | 350 m/s |
| Power | |
| Power Output | 50,000 u |
| Power Recharge | 7,000 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 1,040,000 |
| Package Price | 1,046,006 |
The Corsair Train was developed to meet the needs of an expanding population and support the diversity of internal manufacturing projects. It is becoming a common sight amongst Corsair trading convoys in the border worlds.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 9x Transport Turret
- 1x Transport Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Docking Bay
Purchase Includes
- A-J17 Engine Mk II ($1)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Light Transport Graviton Shield ($6,000)
- Scanner ($5)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Lagos Depot | Corsairs | Sigma-13 | Sigma Border Worlds |
| Tripoli Shipyard | Corsairs | Omicron Gamma | Corsairs |