| Basic Information | |
| Ship Class | Transport |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Corsair Transports |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 8 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 120,000 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 2,700 units |
| Batteries | 325 |
| Nanobots | 325 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 100 m/s |
| Max Turn Speed | 22.68 deg/s |
| Max Thrust Speed | 180 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 45,000 u |
| Power Recharge | 7,000 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 410,000 |
| Package Price | 416,006 |
The Armicustos transport is a new Corsair development, based largely on the M42 "Imperator" gunboat. While not packing the punch of the Imperator, the Armicustos has a generous cargohold which can carry home the spoils of battle, or deliver a sizeable quantity of Artifacts carried safely within its armored shell.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Thruster
- 1x Transport Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
- 8x Transport Turret
Purchase Includes
- A-J17 Engine Mk I ($1)
- Borderworld Freighter Powerplant ($0)
- Light Transport Graviton Shield ($6,000)
- Scanner ($5)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Lagos Depot | Corsairs | Sigma-13 | Sigma Border Worlds |
| Tripoli Shipyard | Corsairs | Omicron Gamma | Corsairs |