| Basic Information | |
| Ship Class | Very Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Bounty Hunters Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 1 |
| Max Weapon Class | 6 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 13,025 |
| Max Shield Class | 4 |
| Cargo Space | 80 units |
| Batteries | 65 |
| Nanobots | 65 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 70.87 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 12,400 u |
| Power Recharge | 1,455 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 18,850 |
| Package Price | 24,979 |
In the eternal pursuit of something to bite into, the Hammerhead is not just the pinnacle of the Bounty Hunter aesthetic, it's a monument to the ceaseless ambition that the Guild's pilots live for. These ships are perfectly designed to stalk prey regardless of the environment - debris, gas clouds or rocks, the Hammerhead cares for nothing. All it sees is meat.
Handling
Hardpoints
- 7x Light Fighter Gun
- 2x Fighter Missile
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- HN-C11 Engine Mk I ($1)
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Champion H. F. Shield ($6,123)