| Basic Information | |
| Ship Class | Cruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Kusari Lawful Capitals |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 10 |
| Max Weapon Class | 8 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 421,000 |
| Max Shield Class | 3 |
| Cargo Space | 700 units |
| Batteries | 665 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 119 m/s |
| Max Turn Speed | 23.33 deg/s |
| Max Thrust Speed | 126 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 650,000 u |
| Power Recharge | 41,000 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 2,295,000 |
| Package Price | 2,387,900 |
Commonly referred to as 'The Hatchet' by the Bretonian Armed Forces due to its evident shape, and ability to cleave a fiery path through defensive lines, the Kusari Destroyer is often mistaken for a heavy gunboat at range. While fragile in comparison to its heavier counterparts in the destroyer class the Kishiro built vessel easily outclasses many vessels twice its size.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Cruiser Turret - Defense
- 2x Cruiser Turret - Heavy
- 7x Cruiser Turret - Standard
- 1x Cruiser Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Cruise Disruptor
- 2x Thruster
- 1x Countermeasure
- 1x Hyperspace Navigator
Purchase Includes
- Kusari Destroyer Eng ($0)
- CT-YO Capital Ship Thruster ($32,900)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Advanced Deep Scanner ($10,000)
- Cruiser Positron Shield ($50,000)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Ichigaya Drydock | Kusari Office of Intelligence | Tohoku | Sigma Border Worlds |
| Kure Shipyard | Kusari Naval Forces | New Tokyo | Kusari |