| Basic Information | |
| Ship Class | Transport |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Kusari Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 6 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 109,350 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 2,800 units |
| Batteries | 340 |
| Nanobots | 340 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 100 m/s |
| Max Turn Speed | 33.42 deg/s |
| Max Thrust Speed | 180 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 45,000 u |
| Power Recharge | 7,000 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 165,000 |
| Package Price | 171,006 |
The Kamome has its roots in the first earnest attempts to harvest the gases of the Crow nebula. The complex internal chambers and equipment used for identifying, filtering and storing the myriad forms of gases through which it traversed are still considered a wonder of technological ingenuity to this day. The rich fortunes that these vessels yielded for the Gas Miners Guild paved the way for more efficient stationary harvesting centers resulting in fleets of mobile harvesters to be retrofitted into highly efficient, and more importantly safe, transport for the volatile gases that move the fleets of the Sirius sector.
Samura maintains several fleets of the vessels, retrofitted from their days of prior service with the guild and now employed to serve the company's own ends.
This ship is equipped with the basic tools required to glean an additional yield, when coupled with specially tuned mining equipment, of harvested alien organisms.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Thruster
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
- 6x Transport Turret
- 1x Transport Shield
- 1x Hyperspace Beacon
Purchase Includes
- A-J17 Engine Mk I ($1)
- Borderworld Freighter Powerplant ($0)
- Light Transport Graviton Shield ($6,000)
- Scanner ($5)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Niigata Star City | Gas Miners Guild | Sigma-59 | Sigma Border Worlds |
| Yokohama Shipyard | Samura Industries | New Tokyo | Kusari |
| Yukawa Shipyard | Kishiro Technologies | Honshu | Kusari |