| Basic Information | |
| Ship Class | Battlecruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Liberty Lawful Capitals |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 10 |
| Max Weapon Class | 9 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 675,250 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 1,000 units |
| Batteries | 1,465 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 11.23 deg/s |
| Max Thrust Speed | 84 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 1,335,900 u |
| Power Recharge | 53,280 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 4,425,000 |
| Package Price | 4,650,400 |
The Liberty Government has always been aware that its most dangerous enemies are not pirates or smugglers, but other Houses. In case of full-scale war between Houses, the Liberty Navy developed this ship that may unexpectedly turn the tide of any battle - a heavily armored and fast Assault Battlecruiser, capable of breaching enemy formations and quickly taking out key hostile capital ships.
Components
- Fire Control
- Hitpoints: 180000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 540000
- Destruction Damage: 90000
- Shield Generator
- Hitpoints: 120000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 360000
- Destruction Damage: 60000
- Engine
- Hitpoints: 288000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 864000
- Destruction Damage: 144000
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Battlecruiser Main Battery
- 4x Battlecruiser Turret - Heavy
- 5x Battlecruiser Turret - Standard
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 2x Thruster
- 1x Battlecruiser Shield
- 1x Powercore Distributor
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Hyperspace Navigator
- 2x Docking Bay
Purchase Includes
- Bretonia Battleship Eng ($0)
- CT-GO Capital Ship Thruster ($32,900)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Battlecruiser Power Distributor ($82,500)
- Advanced Deep Scanner ($10,000)
- Battlecruiser Graviton Shield ($100,000)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Norfolk Shipyard | Liberty Navy | New York | Liberty |
| Chesapeake Research Facility | Alaska Security Forces | Alaska | Liberty |
| Midway Depot | Liberty Navy | Leeds VR | Unknown |