| Basic Information | |
| Ship Class | Cruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Liberty Lawful Capitals |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 1 / 7 |
| Max Weapon Class | 7 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 416,500 |
| Max Shield Class | 3 |
| Cargo Space | 800 units |
| Batteries | 665 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 119 m/s |
| Max Turn Speed | 22.92 deg/s |
| Max Thrust Speed | 126 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 706,000 u |
| Power Recharge | 43,375 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 2,205,000 |
| Package Price | 2,297,900 |
Possessing a massive coaxially mounted cannon capable of unleashing terrible firepower across vast distances, the venerable cruiser has long stood as deterrent against foreign incursion. While possessing light conventional armaments, the awe-inspiring speed and slim profile of this craft provides a strong edge against the battering of larger craft.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Forward Gun
- 2x Cruiser Turret - Defense
- 5x Cruiser Turret - Standard
- 1x Cruiser Shield
- 1x Cruiser Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Cruise Disruptor
- 2x Thruster
- 1x Countermeasure
- 1x Hyperspace Navigator
Purchase Includes
- Liberty Cruiser Engine ($0)
- CT-GO Capital Ship Thruster ($32,900)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Advanced Deep Scanner ($10,000)
- Liberty Cruiser Siege Gun ($0)
- Cruiser Graviton Shield ($50,000)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Norfolk Shipyard | Liberty Navy | New York | Liberty |
| Juneau Shipyard | Alaska Security Forces | Alaska | Liberty |
| Midway Depot | Liberty Navy | Leeds VR | Unknown |