| Basic Information | |
| Ship Class | Gunboat |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Molly Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 1 / 6 |
| Max Weapon Class | 10 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 135,370 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 220 units |
| Batteries | 375 |
| Nanobots | 270 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 150 m/s |
| Max Turn Speed | 37.57 deg/s |
| Max Thrust Speed | 166 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 229,500 u |
| Power Recharge | 25,670 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 862,368 |
| Package Price | 892,374 |
Generally satisfied with the performance of the Rogues' "Hellhound," the Mollys' engineers deemed it more economical to simply augment the ship's rough design with a less haphazard, more spaceworthy touch. A redesigned engine array and power distrubution system coupled with a reinforced hull structure - while enabling a sleeker visual appearance - resulted in the "Freeman"-class gunboat: a streamlined warship capable of mass production at Molly facilities across Bretonia.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Gunboat Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Gunboat Forward Gun
- 2x Gunboat Turret - Heavy
- 4x Gunboat Turret - Standard
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 1x Mine
- 2x Thruster
Purchase Includes
- HN-D4 Engine Mk I ($1)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Scanner ($5)
- Redoubt Gunboat Shield ($30,000)
- Gunboat Thruster ($0)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Arranmore Base | Mollys | Dublin | Bretonia |