| Basic Information | |
| Ship Class | Bomber |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Bounty Hunters Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 4 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 15,780 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 80 units |
| Batteries | 79 |
| Nanobots | 79 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 69.26 deg/s |
| Max Thrust Speed | 140 m/s |
| Max Cruise Speed | 510 m/s |
| Power | |
| Power Output | 19,040 u |
| Power Recharge | 1,770 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 60,500 |
| Package Price | 68,476 |
More and more pirate groups in Sirius gain access to capital ships. To counter them, the Bounty Hunters developed a new bomber series. The Moray is a powerful and agile ship capable of mounting more anti-fighter weaponry than its counterparts. Reinforced hull, increased power output, and double torpedo slots add to the value of this ship, making it a formidable opponent against larger targets.
Handling
Hardpoints
- 1x Adv. Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Fighter Gun / Heavy Weapon
- 4x Elite Fighter Gun
- 2x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 2x Bomber Special Weapon
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- HN-C11 Engine Mk I ($1)
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Citadel Bomber Shield ($7,960)
- Thruster ($10)