| Basic Information | |
| Ship Class | Battlecruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Nomads Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 10 |
| Max Weapon Class | 9 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 638,720 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 1,200 units |
| Batteries | 1,185 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 11.86 deg/s |
| Max Thrust Speed | 84 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 1,387,500 u |
| Power Recharge | 67,500 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 4,620,000 |
| Package Price | 4,752,905 |
Rarely seen by human eyes, this organic harbinger of destruction is one of the larger known forms adopted by the enigmatic Nomads. Its flowing stiletto-shaped body is framed by an array of three undulating tendrils of light that reflect off the Irra's jagged, crystalline body, creating a tranquil rhythm.
Those who are fortunate enough survive an encounter with such a creature are said to be forever haunted by its stunning beauty and its murderous efficacy.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 2x Thruster
- 1x Battlecruiser Main Battery
- 4x Battlecruiser Turret - Heavy
- 5x Battlecruiser Turret - Standard
- 1x Battlecruiser Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 2x Hyperspace Navigator
Purchase Includes
- Nomad Gunboat Engine ($0)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Scanner ($5)
- Nomad Superlative Veil ($100,000)
- Greater Nomad Thruster ($32,900)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Tritonis | Vagrants | Tau-61 | Tau Edge Worlds |
| Altair Research Complex | Wild | Omicron Iota | Nomad Worlds |