| Basic Information | |
| Ship Class | Cruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Outcast Capitals |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 10 |
| Max Weapon Class | 8 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 434,000 |
| Max Shield Class | 3 |
| Cargo Space | 700 units |
| Batteries | 665 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 119 m/s |
| Max Turn Speed | 22.04 deg/s |
| Max Thrust Speed | 126 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 706,000 u |
| Power Recharge | 43,375 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 2,617,500 |
| Package Price | 2,710,400 |
The RM-2A is a recent development to replace the aging RM-1 Destroyer in service with the Maltese Navy for almost a century. Although it is larger and has a higher mass, it is more maneuverable than its predecessor, sports heavier firepower, and marginally heavier armor.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Cruiser Shield
- 1x Cruiser Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Cruiser Turret - Defense
- 2x Cruiser Turret - Heavy
- 6x Cruiser Turret - Standard
- 1x Cruise Disruptor
- 2x Thruster
- 1x Countermeasure
- 1x Hyperspace Navigator
- 2x Docking Bay
Purchase Includes
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Huegenot Engine ($0)
- CT-O Capital Ship Thruster ($32,900)
- Advanced Deep Scanner ($10,000)
- Cruiser Positron Shield ($50,000)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Corsica Shipyard | Outcasts | Omicron Alpha | Outcasts |