| Basic Information | |
| Ship Class | Gunboat |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Outcasts Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 1 / 6 |
| Max Weapon Class | 10 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 133,870 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 230 units |
| Batteries | 435 |
| Nanobots | 265 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 150 m/s |
| Max Turn Speed | 38.93 deg/s |
| Max Thrust Speed | 166 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 328,500 u |
| Power Recharge | 23,265 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 1,020,000 |
| Package Price | 1,050,006 |
Designed to give the Outcasts an edge when faced with overwhelming numbers of enemy strikecraft, the Tridente is a large anti-fighter gunship which has its roots in the Borderworlds line.
The sleek and deadly Tridente is set to play a vital role in major conflicts across Sirius, from the dense asteroid fields in the Tau borderworlds to the vast nebulas of the Sigmas.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Gunboat Shield
- 1x Gunboat Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Gunboat Forward Gun
- 2x Gunboat Turret - Heavy
- 4x Gunboat Turret - Standard
- 1x Countermeasure
- 1x Mine
- 1x Cruise Disruptor
- 2x Thruster
Purchase Includes
- Outcast Gb Engine Mk I ($1)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Scanner ($5)
- Sallet Gunboat Shield ($30,000)
- Gunboat Thruster ($0)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Corsica Shipyard | Outcasts | Omicron Alpha | Outcasts |