| Basic Information | |
| Ship Class | Light Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Liberty Lawful Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 9,775 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 35 units |
| Batteries | 74 |
| Nanobots | 31 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 81.46 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 575 m/s |
| Power | |
| Power Output | 5,250 u |
| Power Recharge | 1,500 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 11,180 |
| Package Price | 18,282 |
With comparable models in active government and military service, the "Patriot" delivers state of the art maneuverability and punishing firepower in one unbeatable package. Impressive extensibility and a generous cargo hold round out the top notch appointments.
Handling
Hardpoints
- 4x Light Fighter Gun
- 1x Light Fighter Shield
- 2x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- XV-330 Engine Mk I ($1)
- Volta FR-1 "Neutrino" Reactor ($6,000)
- Scanner ($5)
- Adv. Protector L. F. Shield ($1,096)