| Basic Information | |
| Ship Class | Bomber |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Rheinland Lawful Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 4 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 15,405 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 140 units |
| Batteries | 77 |
| Nanobots | 77 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 69.49 deg/s |
| Max Thrust Speed | 140 m/s |
| Max Cruise Speed | 510 m/s |
| Power | |
| Power Output | 21,300 u |
| Power Recharge | 1,815 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 40,011 |
| Package Price | 47,987 |
The Rheinland Federal Police needed a ship capable of dealing punishment to smugglers and pirates alike, and Oder Shipyard delivered. Packing a huge power core, superior shielding and armor, and weapons hardpoints to spare, the Poltergeist is designed to give the Police the heavy hand they need to deal with well-armed unlawfuls. Never intended to be capable of lasting in massed fleet engagements, but rather the ship is built to last until help arrives.
Handling
Hardpoints
- 2x Fighter Gun / Heavy Weapon
- 4x Elite Fighter Gun
- 1x Adv. Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 2x Bomber Special Weapon
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- VP-E9 Engine Mk I ($1)
- Scanner ($5)
- Glacis Bomber Shield ($7,960)
- Thruster ($10)