| Basic Information | |
| Ship Class | Very Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Outcasts Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 6 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 13,275 |
| Max Shield Class | 4 |
| Cargo Space | 65 units |
| Batteries | 66 |
| Nanobots | 66 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 67.08 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 13,400 u |
| Power Recharge | 1,540 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 17,550 |
| Package Price | 23,679 |
The heaviest space superiority fighter to date in the CQ "Conquistador" series of Outcast fighters is the Rapier. A massive fighter that rivals the legendary Sabre in agility and firepower, it is nevertheless maintains the Outcast design philosophy of favoring agility over armor. In the hands of a skilled pilot, the Rapier is one of the most dangerous ships one could encounter.
Handling
Hardpoints
- 6x Light Fighter Gun
- 2x Fighter Missile
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- Outcast HF Engine Mk I ($1)
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Champion H. F. Shield ($6,123)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Dreadnought Basilica | Outcasts | Omicron Alpha | Outcasts |