| Basic Information | |
| Ship Class | Very Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Sirius Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 6 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 13,525 |
| Max Shield Class | 4 |
| Cargo Space | 75 units |
| Batteries | 67 |
| Nanobots | 67 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 66.0 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 13,400 u |
| Power Recharge | 1,540 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 20,750 |
| Package Price | 26,879 |
Following in the footsteps of previous Crucial designs, the V-7 Raven's Talon enjoys great popularity among mercenaries, bounty hunters, freelancers, and pirates alike. As with previous ships, Crucial also vehemently denies accusations claiming that the company sells the V-7 directly to criminal organizations. However, the frequency with which it and the V-9 are seen disrupting Trade Lane traffic renders these denials difficult to believe. Boasting great armor, firepower and a respectable cargo capacity, it comes as no surprise that it attracts the pilots that it does.
Handling
Hardpoints
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
- 6x Light Fighter Gun
- 2x Fighter Missile
Purchase Includes
- PTE-6 Engine Mk I ($1)
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Champion H. F. Shield ($6,123)