| Basic Information | |
| Ship Class | Cruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Red Hessians Capitals |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 10 |
| Max Weapon Class | 8 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 419,500 |
| Max Shield Class | 3 |
| Cargo Space | 800 units |
| Batteries | 665 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 119 m/s |
| Max Turn Speed | 22.0 deg/s |
| Max Thrust Speed | 126 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 762,500 u |
| Power Recharge | 45,750 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 3,075,000 |
| Package Price | 3,167,900 |
A larger rendition of the Red Hessian manufactured Hel-class cruiser, the Vidar is bigger, meaner, and tougher. With some semblance to the characteristics of the Hel, this ship exercises proficiency in hit-and-run strategies with its rather compact size and slim profiles. However, due to its internal-module constraints the offensive capabilities are hindered, with only a dozen turret arrays and a smaller reactor at the Vidar's disposal.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Cruiser Shield
- 2x Cruiser Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Thruster
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
- 2x Cruiser Turret - Defense
- 2x Cruiser Turret - Heavy
- 6x Cruiser Turret - Standard
- 2x Hyperspace Navigator
- 1x Docking Bay
Purchase Includes
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Advanced Deep Scanner ($10,000)
- RH Cruiser Engine ($0)
- CT-R Capital Ship Thruster ($32,900)
- Cruiser Molecular Shield ($50,000)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Wolfsburg Shipyard | Red Hessians | Dresden | Rheinland Outer Region |