| Basic Information | |
| Ship Class | Heavy Transport |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Sirius Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 12 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 99,000 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 4,000 units |
| Batteries | 270 |
| Nanobots | 230 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 90 m/s |
| Max Turn Speed | 11.46 deg/s |
| Max Thrust Speed | 150 m/s |
| Max Cruise Speed | 350 m/s |
| Power | |
| Power Output | 90,000 u |
| Power Recharge | 9,500 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 1,100,000 |
| Package Price | 1,106,006 |
With expansion of corporations further into the outer edges of Sirius, the need for a more secure and sturdy alternative to their more streamlined transports prompted CTE Manufacturing to add another ship to their well-established CT Trains lineup. The "Gannet", despite being built on the same chassis and engine design as rest of the Train line, utilizes a set of custom containers reinforced with military-grade panels allowing it to withstand considerably more damage and safely haul large quantities of cargo through the more hazardous reaches of space.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Thruster
- 12x Transport Turret
- 1x Transport Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Docking Bay
Purchase Includes
- CE-Ta Engine Mk II ($1)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Light Transport Graviton Shield ($6,000)
- Scanner ($5)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Freeport 1 | Zoners | Omega-3 | Omega Border Worlds |
| Baltimore Shipyard | Deep Space Engineering | New York | Liberty |
| Planet California Minor | Planetform, Inc. | California | Liberty |