| Basic Information | |
| Ship Class | Very Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | The Core Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 6 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 13,810 |
| Max Shield Class | 4 |
| Cargo Space | 70 units |
| Batteries | 69 |
| Nanobots | 69 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 66.7 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 12,400 u |
| Power Recharge | 1,455 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 20,358 |
| Package Price | 26,487 |
Engineered from the ground up to face any Edge World threat, human or alien, this fighter has a finely-honed blend of agility, durability, and firepower that makes it as efficient a hunter as its namesake. There are few things that give a veteran Requiem pilot pause, and fewer still that force one to retreat.
Handling
Hardpoints
- 6x Light Fighter Gun
- 2x Fighter Missile
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- APC-EF97 Generator ($1)
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Champion H. F. Shield ($6,123)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Battleship Bellona | The Core | Omicron Delta | Nomad Worlds |
| Nauru | The Core | Omicron Delta | Nomad Worlds |