| Basic Information | |
| Ship Class | Bomber |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Rheinland Lawful Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 2 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 18,405 |
| Max Shield Class | 6 |
| Cargo Space | 120 units |
| Batteries | 92 |
| Nanobots | 92 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 66.74 deg/s |
| Max Thrust Speed | 140 m/s |
| Max Cruise Speed | 510 m/s |
| Power | |
| Power Output | 23,680 u |
| Power Recharge | 1,880 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 43,550 |
| Package Price | 53,362 |
The blow struck against Rheinland following the events of the war of 800 AS placed a heavy burden on Rheinland's already struggling economy and military might. With her dearly bought fleets reduced to the broken testament to a curious period in humanity's history it seemed as though little could be gained save a lesson.
One which Rheinland took to heart.
The Revenant bomber, brought into the field on the immediate brink of a long foreseen war is the result of nearly twenty years of studious labor on how to best break the back of a foe's capital fleet... and restore Rheinland's military glory on the field of battle.
Handling
Hardpoints
- 6x Light Fighter Gun
- 1x Elite Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 2x Bomber Special Weapon
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- VP-E9 Engine Mk I ($1)
- Scanner ($5)
- Adv. Citadel Bomber Shield ($9,796)
- Thruster ($10)