| Basic Information | |
| Ship Class | Cruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Rheinland Lawful Capitals |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 11 |
| Max Weapon Class | 8 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 460,000 |
| Max Shield Class | 3 |
| Cargo Space | 900 units |
| Batteries | 665 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 119 m/s |
| Max Turn Speed | 20.39 deg/s |
| Max Thrust Speed | 126 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 706,000 u |
| Power Recharge | 45,375 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 3,045,000 |
| Package Price | 3,137,900 |
This ship class has been produced in large numbers by the Rheinland military and serves as the veritable backbone of the Chancellor's fleet.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 2x Cruiser Turret - Defense
- 1x Cruiser Turret - Heavy
- 7x Cruiser Turret - Standard
- 1x Cruiser Shield
- 2x Cruiser Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Cruise Disruptor
- 2x Thruster
- 1x Countermeasure
- 2x Hyperspace Navigator
- 1x Docking Bay
Purchase Includes
- RH Cruiser Engine ($0)
- CT-GR Capital Ship Thruster ($32,900)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Advanced Deep Scanner ($10,000)
- Cruiser Molecular Shield ($50,000)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| The Ring | Daumann Heavy Construction | New Berlin | Rheinland |
| Schatten Research Facility | Detachment 16 | Frankfurt | Rheinland |
| Fort Sommerda | Detachment 16 | Thuringia | Rheinland |