| Basic Information | |
| Ship Class | Gunboat |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Rheinland Lawful Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 1 / 6 |
| Max Weapon Class | 10 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 142,500 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 240 units |
| Batteries | 410 |
| Nanobots | 280 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 150 m/s |
| Max Turn Speed | 37.14 deg/s |
| Max Thrust Speed | 166 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 207,000 u |
| Power Recharge | 26,220 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 1,155,000 |
| Package Price | 1,210,006 |
This ship is used largely as a tactical support unit, however due to its speed it can also be used as a deep incursion craft for contact teams or recon.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Gunboat Forward Gun
- 2x Gunboat Turret - Heavy
- 4x Gunboat Turret - Standard
- 1x Gunboat Shield
- 1x Gunboat Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 1x Mine
- 1x Thruster
Purchase Includes
- VP-G3 Engine Mk I ($1)
- Pirate Freighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Rheinland Gunboat Forward Gun ($25,000)
- Redoubt Gunboat Shield ($30,000)
- Gunboat Thruster ($0)