| Basic Information | |
| Ship Class | Very Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Borderworlds Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 1 |
| Max Weapon Class | 6 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 12,775 |
| Max Shield Class | 4 |
| Cargo Space | 70 units |
| Batteries | 63 |
| Nanobots | 63 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 67.99 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 11,400 u |
| Power Recharge | 1,420 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 17,550 |
| Package Price | 23,679 |
As commerce and some economic freedoms began to flood the Border Worlds, so did greater access to technology and the need for change. The Sabre is the fruit of the Border Worlds' ingenuity and pure capitalism coalesced into one lethal embodiment. This ship boasts enormous power capacity as well as extreme defensive capability.
Handling
Hardpoints
- 7x Light Fighter Gun
- 2x Fighter Missile
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- BW Very Heavy Fighter Engine ($1)
- Borderworld Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Champion H. F. Shield ($6,123)