| Basic Information | |
| Ship Class | Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | The Core Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 7 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 13,150 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 55 units |
| Batteries | 53 |
| Nanobots | 53 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 75.43 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 8,450 u |
| Power Recharge | 1,300 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 15,319 |
| Package Price | 23,927 |
In the distant frontier of Sirius, decisive action is necessary to secure your claims, and few ships act as decisively as the Sawback. Heavily-armored and bristling with guns, in the right hands the Sawback can inflict a remarkable amount of damage for its class. Alone or in packs, well-flown Sawbacks are a threat to anything else on the field.
Handling
Hardpoints
- 7x Light Fighter Gun
- 1x Fighter Shield
- 1x Fighter Upgrade Module
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- APC-EF97 Generator ($1)
- Carnot 2A "Cycle" Reactor ($6,000)
- Scanner ($5)
- Champion H. F. Shield ($2,602)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Battleship Bellona | The Core | Omicron Delta | Nomad Worlds |
| Nauru | The Core | Omicron Delta | Nomad Worlds |