Usage Guide
{{ShipInfoBox
|shipName=Ship Name <!-- The name of the ship -->
|imageName=PlaceHolder.png <!-- The image file name (default is PlaceHolder.png) -->
|shipClass=Unknown <!-- Ship class information -->
|builder=Unknown <!-- The builder of the ship -->
|techColumn=Unknown <!-- Tech Column information -->
|gunsTurrets=0 / 0 <!-- Guns/Turrets information -->
|maxWeaponClass=0 <!-- Max Weapon Class information -->
|otherEquipment=None <!-- Other Equipment information -->
|hullStrength=0 <!-- Hull Strength information -->
|maxShieldClass=0 <!-- Max Shield Class information -->
|cargoSpace=0 units <!-- Cargo Space information -->
|batteries=0 <!-- Batteries information -->
|nanobots=0 <!-- Nanobots information -->
|maxImpulseSpeed=0 m/s <!-- Max Impulse Speed information -->
|maxTurnSpeed=0 deg/s <!-- Max Turn Speed information -->
|maxThrustSpeed=0 m/s <!-- Max Thrust Speed information -->
|maxCruiseSpeed=0 m/s <!-- Max Cruise Speed information -->
|powerOutput=0 u <!-- Power Output information -->
|powerRecharge=0 u/s <!-- Power Recharge information -->
|shipPrice=Not Available <!-- Ship Price information -->
|packagePrice=Not Available <!-- Package Price information -->
}}
Description
Displays detailed information about a ship.
Preview
| Basic Information | |
| Ship Class | Unknown |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Unknown |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 0 |
| Max Weapon Class | 0 |
| Other Equipment | None |
| Hull Strength | 0 |
| Max Shield Class | 0 |
| Cargo Space | 0 units |
| Batteries | 0 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 0 m/s |
| Max Turn Speed | 0 deg/s |
| Max Thrust Speed | 0 m/s |
| Max Cruise Speed | 0 m/s |
| Power | |
| Power Output | 0 u |
| Power Recharge | 0 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | Not Available |
| Package Price | Not Available |