| Basic Information | |
| Ship Class | Light Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Rheinland Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 9,710 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 35 units |
| Batteries | 73 |
| Nanobots | 30 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 82.64 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 575 m/s |
| Power | |
| Power Output | 5,250 u |
| Power Recharge | 1,500 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 15,920 |
| Package Price | 23,022 |
The Tiger Shark is a unique vessel with its foundations in the bygone days of Rheinland's commercial might. It was designed to serve the desires of the young, the rich, and the reckless as a sporty racing vehicle. While the Tigers Sharks currently in production are engaged in more militaristic ventures, serving as convoy escorts or as enforcement vehicles for off-duty members of the Rheinland Military or Police seeking to earn bounty money by hunting down pirates and dissidents. Though considered expensive by some, the Tiger Shark is a solid workhorse vessel capable of delivering plenty of firepower to those wishing to spoil a good day.
Handling
Hardpoints
- 4x Light Fighter Gun
- 1x Light Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- VP-E5 Engine Mk I ($1)
- Volta FR-1 "Neutrino" Reactor ($6,000)
- Scanner ($5)
- Adv. Protector L. F. Shield ($1,096)