| Basic Information | |
| Ship Class | Bomber |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Liberty Rogue Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 5 / 1 |
| Max Weapon Class | 5 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 18,780 |
| Max Shield Class | 6 |
| Cargo Space | 140 units |
| Batteries | 94 |
| Nanobots | 94 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 64.6 deg/s |
| Max Thrust Speed | 140 m/s |
| Max Cruise Speed | 510 m/s |
| Power | |
| Power Output | 26,200 u |
| Power Recharge | 1,945 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 41,550 |
| Package Price | 51,362 |
A "wolf in the night", this ship has enough expanded features to ensure that it has the advantage in equal armed conflict. The "Wolfhound" has enough armor and a generously amplified power output to easily wear down combatants, while also harboring enough cargo space to easily strip them down and carry off the spoils.
Handling
Hardpoints
- 1x Freighter Turret
- 2x Fighter Gun / Heavy Weapon
- 3x Elite Fighter Gun
- 1x Elite Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 2x Bomber Special Weapon
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- HN-C11 Engine Mk I ($1)
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Glacis Bomber Shield ($9,796)
- Thruster ($10)