| Basic Information | |
| Ship Class | Very Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Liberty Rogue Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 6 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 13,955 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 80 units |
| Batteries | 69 |
| Nanobots | 69 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 68.33 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 13,400 u |
| Power Recharge | 1,540 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 19,180 |
| Package Price | 25,309 |
With its increased power capacity, "The Bloodhound" represents a significant threat to police forces and shipping targets in Sirius. Heavily modified from its original chassis design, this fighter is fast and can deliver a lethal payload and array of offensive weaponry. These factors make this ship of great value to alternative fighting forces everywhere.
Handling
Hardpoints
- 6x Light Fighter Gun
- 2x Fighter Missile
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- HN-C11 Engine Mk I ($1)
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Champion H. F. Shield ($6,123)