| Basic Information | |
| Ship Class | Gunboat |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Crayter Republic Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 1 / 6 |
| Max Weapon Class | 10 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 138,000 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 230 units |
| Batteries | 405 |
| Nanobots | 270 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 150 m/s |
| Max Turn Speed | 38.15 deg/s |
| Max Thrust Speed | 166 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 261,000 u |
| Power Recharge | 24,905 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 1,005,000 |
| Package Price | 1,035,006 |
The Hydra is the Crayter Republic's answer to swarms of strikecraft that may threaten it's interest. Designed for a multitude of roles ranging from force recon to fleet escort to heavy patrol, the Hydra is able to take to the front in nearly any operation.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Gunboat Shield
- 1x Gunboat Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Gunboat Forward Gun
- 2x Gunboat Turret - Heavy
- 4x Gunboat Turret - Standard
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 1x Mine
- 2x Thruster
Purchase Includes
- CHN-D4 Engine Mk I ($1)
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Scanner ($5)
- Sallet Gunboat Shield ($30,000)
- Gunboat Thruster ($0)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Minato Harbor | Crayter Republic | Tau-44 | Tau Border Worlds |
| Sabah Shipyard | Crayter Republic | Coronado | Independent |