| Basic Information | |
| Ship Class | Freighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Borderworlds Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 3 / 5 |
| Max Weapon Class | 5 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 28,650 |
| Max Shield Class | 7 |
| Cargo Space | 650 units |
| Batteries | 115 |
| Nanobots | 115 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 54.24 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 14,600 u |
| Power Recharge | 1,950 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 21,540 |
| Package Price | 24,266 |
In the frontier, the need for individuals to move great amounts of cargo securely is crucial. The Dromedary combines the best attributes of the Series Y and an entirely new reinforced structure and defensive matrix to yield and uncompromising solution for commerce and trade in the most rugged of areas.
Handling
Hardpoints
- 3x Light Fighter Gun
- 5x Freighter Turret
- 1x Bomber Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 2x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- YX-620 Engine Mk I ($1)
- Pirate Freighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Protector Fr. Shield ($2,720)