| Basic Information | |
| Ship Class | Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Liberty Lawful Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 5 / 1 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 12,850 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 65 units |
| Batteries | 51 |
| Nanobots | 51 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 76.49 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 8,450 u |
| Power Recharge | 1,300 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 9,450 |
| Package Price | 18,058 |
Used primarily for escort and light inderdiction throughout Liberty, the Executioner has enough firepower to challenge any fighter or bomber opponent it might encounter. Extended armor provides more protection, while a heavy power core bolsters its offensive capabilities. The Executioner has steadily replaced the Defender as Liberty's premiere Heavy Fighter.
Handling
Hardpoints
- 6x Light Fighter Gun
- 1x Fighter Shield
- 1x Fighter Upgrade Module
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
Purchase Includes
- XV-440 Engine Mk I ($1)
- Carnot 2A "Cycle" Reactor ($6,000)
- Scanner ($5)
- Champion H. F. Shield ($2,602)