| Basic Information | |
| Ship Class | Battlecruiser |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Gallia Lawful Capital Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 0 / 10 |
| Max Weapon Class | 9 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 650,880 |
| Max Shield Class | 5 |
| Cargo Space | 1,000 units |
| Batteries | 1,440 |
| Nanobots | 0 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 11.62 deg/s |
| Max Thrust Speed | 84 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 1,340,600 u |
| Power Recharge | 53,435 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 4,500,000 |
| Package Price | 4,725,400 |
An iconic warship that dominated battlefronts in the First Gallic War. The Obstinate is the definitive answer to small scale battles, when the enemy is able to field warships. With a relatively small frame, anti-warship arsenal, and swift agility - The Obstinate stands gracefully as a worthy adversary.
Components
- Fire Control
- Hitpoints: 149600
- Armor: 250 (71.4%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 523600
- Destruction Damage: 74800
- Shield Generator
- Hitpoints: 120000
- Armor: 200 (66.7%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 360000
- Destruction Damage: 60000
- Starboard Engine
- Hitpoints: 115200
- Armor: 250 (71.4%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 403200
- Destruction Damage: 57600
- Port Engine
- Hitpoints: 115200
- Armor: 250 (71.4%)
- When Destroyed: 300 (75%)
- Effective Hitpoints: 403200
- Destruction Damage: 57600
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Battlecruiser Shield
- 1x Powercore Distributor
- 1x Hyperspace Beacon
- 2x Thruster
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Battlecruiser Main Battery
- 4x Battlecruiser Turret - Heavy
- 5x Battlecruiser Turret - Standard
- 2x Hyperspace Navigator
- 1x Docking Bay
Purchase Includes
- Ageira Mark IIc Fusion Reactor ($0)
- Battlecruiser Power Distributor ($82,500)
- Advanced Deep Scanner ($10,000)
- Bretonia Destroyer Eng ($0)
- CT-PB Capital Ship Thruster ($32,900)
- Battlecruiser Molecular Shield ($100,000)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Rambouillet Shipyard | Gallic Navy | Ile-de-France | Gallia |
| Stokes Mining Station | Gallic Navy | Leeds VR | Unknown |