| Basic Information | |
| Ship Class | Gunboat |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Gallia Lawful Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 1 / 6 |
| Max Weapon Class | 10 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 133,120 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 220 units |
| Batteries | 420 |
| Nanobots | 265 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 150 m/s |
| Max Turn Speed | 37.88 deg/s |
| Max Thrust Speed | 166 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 243,000 u |
| Power Recharge | 25,345 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 1,050,000 |
| Package Price | 1,104,506 |
The backbone of the Gallic Navy, the Perilous is an anti-snubcraft vessel, that is mostly used for patrolling against local pirates. It is equipped with a forward gun to quickly dismantle smuggler transports and hostile gunships alike.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Gunboat Forward Gun
- 2x Gunboat Turret - Heavy
- 4x Gunboat Turret - Standard
- 1x Gunboat Shield
- 1x Gunboat Shield Upgrade
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 1x Mine
- 1x Thruster
Purchase Includes
- Pirate Freighter Powerplant ($0)
- CNO-R Gunboat Engine ($1)
- Scanner ($5)
- Gallic Gunboat Forward Gun ($24,500)
- Redoubt Gunboat Shield ($30,000)
- Gunboat Thruster ($0)