| Basic Information | |
| Ship Class | Very Heavy Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Sirius Civilian |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 6 / 0 |
| Max Weapon Class | 6 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 12,485 |
| Max Shield Class | 4 |
| Cargo Space | 65 units |
| Batteries | 62 |
| Nanobots | 62 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 69.11 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 525 m/s |
| Power | |
| Power Output | 12,400 u |
| Power Recharge | 1,480 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 17,375 |
| Package Price | 23,504 |
Following the success of the Kingfisher and the additional funds they had at their disposal, the Zoner engineers from Baffin started their second project. The Hawfinch is a heavier version of the Kingfisher, featuring additional armor platings, a stronger reactor and more offensive capabilities while maintaining adequate agility, the Hawfinch - while not being on the market for long – is expected to become a true rival of the trustworthy Eagle in no time.
Handling
Hardpoints
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
- 6x Light Fighter Gun
- 2x Fighter Missile
- 1x Hyperspace Beacon
Purchase Includes
- PTE-6 Engine Mk I ($1)
- Corsair Very Heavy Fighter Powerplant ($0)
- Scanner ($5)
- Adv. Champion H. F. Shield ($6,123)
Availability
| Base | Owner | System | Region |
|---|---|---|---|
| Barrier Gate Station A | Freelancers | Coronado | Independent |