| Basic Information | |
| Ship Class | Gunboat |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | Liberty Lawful Ships |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 1 / 6 |
| Max Weapon Class | 10 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 139,870 |
| Max Shield Class | 2 |
| Cargo Space | 220 units |
| Batteries | 390 |
| Nanobots | 275 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 150 m/s |
| Max Turn Speed | 37.62 deg/s |
| Max Thrust Speed | 166 m/s |
| Max Cruise Speed | 500 m/s |
| Power | |
| Power Output | 288,000 u |
| Power Recharge | 24,250 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 1,005,000 |
| Package Price | 1,057,506 |
Liberty Gunboats were mass-produced for several centuries, however, in recent decades the Navy cut down production rates in favour of more powerful Cruisers and Defender-class fighters.
Handling
- This ship is too large to use docking bays, it must use mooring points.
Hardpoints
- 1x Gunboat Forward Gun
- 2x Gunboat Turret - Heavy
- 4x Gunboat Turret - Standard
- 1x Gunboat Shield
- 1x Hyperspace Beacon
- 1x Hyperspace Navigator
- 1x Cruise Disruptor
- 1x Countermeasure
- 1x Mine
- 2x Thruster
Purchase Includes
- Pirate Freighter Powerplant ($0)
- XV-640 Engine Mk I ($1)
- Scanner ($5)
- Liberty Gunboat Forward Gun ($22,500)
- Vanguard Gunboat Shield ($30,000)
- Gunboat Thruster ($0)