| Basic Information | |
| Ship Class | Light Fighter |
| Built By | Unknown |
| Tech Column | |
| Performance | |
| Guns/Turrets | 4 / 0 |
| Max Weapon Class | 1 |
| Other Equipment | |
| Hull Strength | 10,815 |
| Max Shield Class | 1 |
| Cargo Space | 40 units |
| Batteries | 79 |
| Nanobots | 34 |
| Speed and Movement | |
| Max Impulse Speed | 80 m/s |
| Max Turn Speed | 84.67 deg/s |
| Max Thrust Speed | 200 m/s |
| Max Cruise Speed | 575 m/s |
| Power | |
| Power Output | 5,250 u |
| Power Recharge | 1,500 u/s |
| Pricing | |
| Ship Price | 5,012 |
| Package Price | 12,114 |
Ingram's first foray into the ship market, the K400 Stargazer was designed explicitly to act as a competitor to the classic, prolific CTE Starflier. Marketed as a cut above the mundane "Starflea," as it is referred to with disdain by those who can afford not to own it, the Stargazer presents itself as the new go-to interstellar shuttle for in-house travel, with defenses more than capable of dealing with inner-house ne'er-do-wells and bringing the fight back when entrusted to the right hands.
Handling
Hardpoints
- 1x Thruster
- 1x Mine
- 1x Countermeasure
- 1x Cruise Disruptor
- 4x Light Fighter Gun
- 1x Light Fighter Shield
- 1x Hyperspace Beacon
Purchase Includes
- Volta FR-1 "Neutrino" Reactor ($6,000)
- Scanner ($5)
- CE-Lw Engine Mk I ($1)
- Adv. Protector L. F. Shield ($1,096)
Availability
[[Category: ]]